Skip to content

Wiadomości na temat witaminy K

Witamina K jest potrzebna do krzepnięcia krwi i naprawy urazów. Ilekroć dana osoba ma krwawiącą ranę, to witamina K obecna we krwi zatrzymuje krwawienie i umożliwia szybkie zagojenie większości drobnych skaleczeń.

Istnieją trzy różne formy witaminy K. Pierwszym wariantem witaminy K jest witamina K1, znana także jako filochinon. Jest toż forma witaminy K, która mieszka w produktach roślinnych. Witamina K znajdująca się w pokarmach roślinnych. Drugą formą witaminy K jest witamina K2, czyli menachinon. Ten typ witaminy K jest wytwarzany przez przyjazne bakterie w jelitach. Po trzecie, istnieje witamina K3, która jest też znana jako menadion oraz jest tak sztuczną formą witaminy K. Wszystkie trzy rodzaje witamin K trafiają do wątroby, gdzie jest wykorzystywana do tworzenia substancji krzepnięcia krwi.

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Jednak, ponieważ przyjazne bakterie w jelicie są jedną z form witaminy K, niezwykle rzadko zdarza się, ażeby dana osoba miała niedobór witaminy K, a zatem suplementy witaminy K nie są potrzebne większości ludzi.

Oprócz głównej funkcji wspomagania krzepnięcia krwi, witamina K, a konkretnie witamina K1, odgrywa ważną funkcję w ciągu budowy kości. Ta witamina K jest konieczna do zatrzymywania wapnia w kościach i redystrybucji go tam, gdzie jest potrzebny.

Chociaż niedobór witaminy K jest stosunkowo rzadki, niektóre grupy osób mogą na to mieć. Noworodki mogą nie mieć odpowiedniej ilości witaminy K, albowiem mają niewystarczającą liczbę bakterii w jelitach, aby ją wyprodukować. W kontaktu z tym większość noworodków w krajach rozwiniętych otrzymuje zastrzyk witaminy K, aby umożliwić im powrót do naturalnego procesu. To sporadyczny przypadek, kiedy suplement witaminy K będzie stosowany przez większość ludzi przez całe życie. Jednakże przedłużony cykl antybiotyków może doprowadzać do niedoboru witaminy K, ponieważ antybiotyki zabijają bakterie jelitowe, a również te, które są wyleczyć. Ponownie, można podać suplement witaminy K, jeśli cykl antybiotyków musi być przez długi czas.

https://urolog-warszawa.pl/badanie-usg-nerek/

Published inZdrowie

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *