Skip to content

Publiczne sanitariaty w Polsce

Poziom toalet toalet zbiorowych przez ostatnie trzy dekady uległ zasadniczemu podniesieniu. Rozwój infrastruktury w Polsce wpłynął na powstanie większej liczby publicznych toalet. Z jednej strony toalety publiczne pojawiły się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było, przykładowo na stacjach paliw, z drugiej strony powstały zupełnie nowe typy miejsc, gdzie takie toalety znalazły miejsce.

Oczywiście standard takich przybytków publicznych jest różny, w zależności od standardu danego miejsca. Jednakże pewne minimalne standardy higieniczne powinny obowiązywać w każdej toalecie publicznej. Różnie z tym bywa. Trzeba zaakcentować, że właśnie higiena i wrażenia estetyczne mogą przesądzić o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wespół ze progresem wzorców generalnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł ewidentnie generalny standard. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i designu. Często są to naprawdę bardzo estetyczne miejsca, z najwyższej klasy wzornictwem, zrobione z gustem.

Do miejsc, w których powinny być oddane do użytku ogólnodostępne toalety zalicza się: bary, restauracje, kawiarnie, galerie handlowe, kina, teatry, stacje benzynowe, wystawy, muzea, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury.

Wyposażenie toalet publicznych

Elementy wyposażenia są dość powtarzalne. Innowacją ostatnich lat są konstrukcje mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Schematyczne wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak muszle klozetowe, pisuary, umywalki, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to nader praktyczne urządzenie pozwalające na higieniczne osuszenie rąk. Suszenie polega na działaniu odpowiednio silnego nurtu ciepłego powietrza. Uruchomienie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – wystarczy ustawić dłonie w prawidłowym miejscu. Bywają także włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest bardzo dużo, większość funkcjonuje jednakże w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Spotkać można również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na dłonie z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości typów urządzeń kupić można suszarki z trochę gorszych surowców, niejednokrotnie plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów odporniejszych na przykład z obudową metalową.

Published inUrban

Comments are closed.