Wdrożenie ERP w małej lub średniej firmie – szanse i zagrożenia

Małe i średnie firmy mają specyficzne potrzeby, właśnie dlatego wdrożenie w nich systemów klasy ERP przebiegać powinno w trochę inny sposób niż ma to miejsce w przypadku dużych albo międzynarodowych podmiotów. Sprawdź, jakimi zasadami powinieneś się kierować, planując wprowadzenie ERP w swojej firmie.

Mierz siły na zamiary

Dla przykładu: w większości firm z sektora MSP wystarczy program ERP pokroju Comarch Optima, a wdrożenie ERP XL będzie inwestycją na wyrost. Nie dość, że nigdy w pełni nie wykorzystasz wszystkich dostępnych funkcji, to jeszcze poniesiesz niepotrzebne koszty, których łatwo można było uniknąć, dostosowując poziom skomplikowania systemu do swoich rzeczywistych problemów i potrzeb.

Zwrot z inwestycji to podstawa

System klasy ERP, żeby rzeczywiście spełniał swoją funkcję, musi być wydajny. Dodatkowo obciążenie finansowe, które poniesiemy z tytułu jego wdrożenia (i to wdrożenia rozumianego całościowo – o czym za chwilę), muszą się nam zwrócić.
Zwrot z inwestycji może być rozumiany w dwójnasób: albo w kategoriach bardziej ogólnych, obejmujących chociażby usprawnienie pracy i planowania, albo w kategoriach stricte finansowych. Niezależnie od twojego podejścia, musisz się zastanowić, czy dzięki wybranemu przez ciebie rozwiązaniu jesteś w stanie osiągnąć założone cele biznesowe.

Nie zapomnij o strategii

Wdrożenie systemu klasy ERP w sposób rozsądny jest niemożliwe bez opracowania szczegółowej strategii, która obejmować będzie wszystkie etapy procesu. Im więcej szczegółów, tym lepiej!

Mądrze wybierz firmę wdrożeniową

Szukając firmy wdrożeniowej, powinieneś skupić się na dwóch głównych aspektach. Przede wszystkim firma powinna mieć doświadczenie we współpracy z firmami z twojego sektora, a więc zajmować się realnymi problemami MSP. Po drugie, powinna mieć doświadczenie w twojej branży, co znacząco może usprawnić proces wdrożenia ERP, bo firma w lot zrozumie twoje potrzeby i będzie w stanie szybciej i lepiej dopracować strategię.

Pamiętaj, że za sukcesem firmy stoją ludzie

Nie powinieneś wszystkich decyzji dotyczących wdrożenia ERP podejmować samodzielnie. Konsultacje z załogą i wsłuchanie się w głos pracowników z różnych działów to konieczność, jeżeli chcesz dopasować funkcje ERP do całej firmy, a nie tylko kierownictwa.
Warto także pamiętać, że już na etapie wdrożenia konieczne będzie przeprowadzenie szkoleń obejmujących funkcjonowanie ERP przeznaczonych dla wszystkich osób, które z systemem będą miały do czynienia.

Dodaj komentarz