Plac zabaw: po czym poznać dobre przedszkole?

Pora znaleźć przedszkole dla dzieci. Nie jest to, wbrew pozorom, takie proste, bo choć wszystkie placówki powinny spełniać wysokie standardy, w rzeczywistości bywa z tym różnie. Ważne jest, by wybrać najlepsze miejsce w okolicy. W końcu pociecha spędzi tam kilka godzin dziennie.

Zwróć uwagę na plac zabaw…

Ruch na świeżym powietrzu pozytywnie stymuluje rozwój dziecka i pomaga mu pokonywać własne słabości, a także uczy podstawowych ról społecznych. Czas spędzany w grupie to pierwsza lekcja zachowań społecznych. Przedszkolaki poznają różne role: przywódcy, obserwatora, nauczyciela. Uczą się współpracy. Wiedzą, że tylko działając razem są w stanie osiągnąć naprawdę sporo. Przykładem może być np. zabawa w piaskownicy. Tylko wspólne działania pozwalają na stworzenie naprawdę dużego piaskowego dzieła. Oprócz tego plac zabaw stymuluje zdolności motoryczne i koordynację ruchową. Maluchy muszą zmierzyć się z licznymi przeszkodami, drabinkami itp. W trakcie zabawy są w stanie przełamywać swoje bariery i mierzyć się ze słabościami. W ten sposób szybko nabywają przydatnych umiejętności. Stąd plac zabaw jest bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze przedszkola. Przy okazji warto dowiedzieć się, jak wygląda przestrzeń zabaw dla przedszkolaków. W wielu miejscach urządzenia oddane do użytku pozostawiają sporo do życzenia. Sprzęty, z których korzystają maluchy są zardzewiale, gdzieniegdzie odpada z nich farba. Korzystanie z nich jest zwyczajnie niebezpieczne. Jeśli widzimy takie zaniedbane miejsca, nie stójmy z założonymi rękami. Trzeba reagować. Inaczej możemy dopuścić do nieszczęścia.

Zajęcia dodatkowe, kadra, opinia…

Równie ważne są inne elementy: duży wybór dodatkowych zajęć, wykwalifikowana kadra. To czynniki, które mają ogromny wpływ na rozwój dzieci. Im wcześniej maluch zacznie się uczyć danych rzeczy, tym lepiej. Dobrym pomysłem jest zapisanie dziecka na kurs języka obcego. Nauka w pierwszych latach życia zwiększa szanse lepsze przyswojenie zagadnień i przełamanie barier. Podobnie jest z innymi dziedzinami: zajęciami muzycznymi, plastycznymi, teatralnymi. Choć w programie przedszkoli te elementy są realizowane, to żeby poszerzyć zakres i tematykę warto skorzystać z dodatkowych lekcji realizowanych odpłatnie lub po godzinach. Wprawdzie wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale korzyści które dziecko w ten sposób zyskuje są niewspółmiernie wysokie. Oprócz tych wszystkich elementów ważna jest opinia, jaką cieszy się przedszkole. Z reguły dobre placówki są bardzo chwalone na forach internetowych i wśród znajomych. Wystarczy odrobina dobrych chęci i zaangażowania, by poznać co o wybranym przedszkolu myślą inni i czy warto tam posyłać dziecko.

Dodaj komentarz