Odbiór mieszkania Warszawa: nie podpisuj niczego pochopnie

Odbiór mieszkania to bardzo ważny moment, na który każdy czeka z niecierpliwością. W końcu otrzymamy klucze do własnego lokum. Zanim jednak podpiszemy protokół zdawczo-odbiorczy, dobrze się zastanówmy i przyjrzyjmy się, czy rzeczywiście wszystko zostało wykonane tak jak trzeba. Później trudno będzie się doprosić o wykonanie poprawek.

Na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania Warszawa to w pewnym sensie sprawdzian dla firm wykonawczych. Wtedy inspektor budowlany oraz właściciele lokalu oglądają, czy wszystko zostało zrobione tak jak należy. Wprawdzie bez znajomości zagadnień budowlanych możemy nie zauważyć pewnych rzeczy, ale niektóre mogą się nam rzucić w oczy, jak np. krzywe ściany, nierówno nałożone tynki, źle przykręcone kontakty. Źle pociągnięte przewody elektryczne i inne nieprawidłowości będzie trudniej wykryć laikowi, który nie ma żadnej fachowej wiedzy. Stąd dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą specjalisty. Jeśli nikt z naszych znajomych nie będzie nam w stanie pomoc, można poszukać pomocy wśród firm zewnętrznych, które za odpłatą pomogą nam ocenić jakość realizacji robót wykończeniowych, a w razie gdyby wykryto coś poważnego nie trzeba będzie podpisywać protokołu zdawczo-odbiorczego. Pamiętajmy, że dopóki nie zaparafujemy dokumentu, możemy domagać się wykonania poprawek. Później trzeba będzie się tym zająć na własną rękę, a koszty tego typu prac mogą być naprawdę duże. Usuniecie wad eklektycznych lub hydraulicznych to koszt rzędu 150-200 zł od jednego punktu. Co znacznie przekracza cenę za wynajęcie specjalistycznej firmy, która znajdzie tego typu braki. Czasem nie warto oszczędzać, bo w rezultacie będzie trzeba zapłacić dwa razy więcej.

Patrz na ręce deweloperowi

Wiele zależy od dewelopera. Niektórzy są w stanie dobrać dobrą ekipę, która zrobi wszytko od A do Z, nawet kosztem zapłacenia za usługę wyższej stawki. To bardzo dobre podejście, bo choć przychody będą nieco mniejsze to w rezultacie firma zyska renomę i będzie mogła obsługiwać większą ilość zleceń. Niestety, wciąż zdarzają się nierzetelni przedsiębiorcy, którzy liczą na szybki zysk, zaniedbując roboty. Wynajmują najtańszą ekipę, która nie potrafi podołać najprostszemu zadaniu, nie dysponuje też dobrej jakości sprzętem. To wszystko sprawia, że efekt końcowy prac jest naprawdę mizerny, a poprawek będzie cała masa. Jeśli deweloper, z którym współpracujemy będzie naprawdę znał się na fachu, to prawdopodobieństwo wykonanie jakichkolwiek dodatkowych prac będzie bardzo małe i odbiór mieszkania Warszawa powinien pójść bez problemu. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni za dewelopera, od którego kupimy mieszkanie lepiej wynająć firmę, która będzie przy odbiorze. Takie usługi stają się coraz popularniejsze i nie ma w tym niczego dziwnego, bo często można spotkać oszustów. Poza tym firmy budowlane w obliczu dużej ilości zleceń robią wszystko byle jak. Najważniejsze jest dla nich oddanie obiektu i otrzymanie wynagrodzenia, a później właściciel musi się borykać z naprawą na własna rękę.

Dodaj komentarz