Jak zamontować stelaż podtynkowy?

Montaż różnych elementów wyposażenia łazienki nie musi być trudnym zadaniem. Większość osób decyduje się na powierzenie takiej pracy fachowcom. Jednak nawet w takim przypadku warto jest wiedzieć w jaki sposób praca powinna zostać wykonana.

Dotyczy to między innymi stelaży podtynkowych takie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników i jest wykorzystywane głównie w nowym budownictwie. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystanie stelaża sprawia, że łazienka wygląda estetycznie, a także staje się bardziej ergonomiczna.

Jak wybrać stelaż?

W przypadku stelaży podtynkowych bardzo duże znaczenie odgrywają parametry techniczne. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wybrany produkt posiada wszystkie certyfikaty, które potwierdzą, ze został wykonany według przyjętych norm jakości. WC powinno wytrzymać obciążenie do 400 kg. Z tego powodu trzeba także wziąć pod uwagę konstrukcję mocowań. Najstabilniejsze stelaże podtynkowe rozwiązania mają cztery punktu mocować – zarówno do ścian, jak i do podłogi.

Przed zakupem konkretnego stelaża trzeba również dokonać odpowiednich pomiarów w łazience. Źle dobrany element będzie mało komfortowy oraz trudny do wykończenia. W trakcie montażu najważniejsze znaczenie ma zachowanie pionu wszystkich montowanych elementów, a także umieszczenie ich na odpowiedniej wysokości.

Częste błędy

Chociaż montaż stelaży podtynkowych jest stosunkowo prosty, można w trakcie tej pracy popełnić kilka podstawowych błędów. Na pewno większość z nich wynika z niedokładnego przestrzegania instrukcji montażu, dlatego warto zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, które zostały w niej zawarte. Trzeba między innymi zwrócić uwagę na konieczność dokładnego przepłukania instalacji przed podłączeniem. Może to spowodować uszkodzenie zaworu. Wiele osób stosuje niewłaściwe materiały w czasie montażu. Skutkiem takich błędów jest między innymi odkształcanie i pękanie glazury. Dlatego należy dobrze przemyśleć rozwiązania zastosowane do obudowy stelaża podtynkowego.

Estetyka i trwałość

Dobrze zamontowane stelaże podtynkowe służą przez wiele lat. Warto pamiętać, że zły montaż takiego elementu może spowodować między innymi konieczność przeprowadzenia remontu łazienki. Dlatego jeszcze przed zakupem konkretnego rozwiązania, warto jest dokładnie przemyśleć jego zamontowanie, a także obudowę. Dzięki temu uda się uniknąć wielu podstawowych błędów, które będą miały później duży wypływ na estetykę, wygodę, a także funkcjonalność.

Chociaż montowanie stelaży podtynkowych wymaga nieco więcej pracy niż ma to miejsc w przypadku przyłączenia zwykłego WC, jednak jest to rozwiązanie, które warto brać pod uwagę w czasie przygotowywania aranżacji łazienki. Przede wszystkim pozwala na osiągnięcie różnych ciekawych efektów i stworzenie interesującego, nowoczesnego i eleganckiego wystroju. Warto także brać pod uwagę inne zalety stelaży – na przykład większą higienę, a także możliwość oszczędzania wody dzięki zamontowaniu odpowiednich przycisków pozwalających na wybór intensywności spłukiwania.

Dodaj komentarz