Integracyjny plac zabaw jest otwarty dla każdego dziecka

Któż z nas nie lubi placów zabaw? Niestety, większość placów zabaw nie jest dostosowanych do wszystkich, przez co niepełnosprawne dzieci nie mogą samodzielnie się bawić lub w ogóle nie jest to im dane. Zobacz, dlaczego warto budować place integracyjne i gdzie w Polsce powstał pierwszy taki plac.

Plac zabaw dla każdego

Integracyjny plac zabaw jest świetną inicjatywą. Jest to miejsce, w którym może bawić się każde dziecko niezależnie od tego, czy posiada pełną sprawność, czy też nie. Jest to też szansa na rozwój wszystkich dzieci. W momencie, w którym pociechy z różnymi dysfunkcjami obserwują zabawę zdrowych rówieśników, starają się im dorównać i próbują ich naśladować, co prowadzi często do małych sukcesów. Każde ich osiągnięcie buduje pewność siebie, co z kolei przekłada się na chęć podejmowania kolejnych prób. Jednak nie tylko dzieci niepełnosprawne korzystają z tej sytuacji. Zdrowe maluchy uczą się tolerancji oraz otwartości na drugiego człowieka. Wspólne spędzanie czasu z niepełnosprawnymi dzieciakami sprawia, że zdrowe pociechy w przyszłości będą miały w sobie więcej empatii. Poza tym na tego rodzajach placach zabaw dzieci uczą się relacji międzyludzkich. Pamiętajmy, że pierwsze kontakty z rówieśnikami to bardzo ważny moment w rozwoju społecznym. W momencie, w którym nie nauczymy dziecko jak rozmawiać z ludźmi, wtedy będzie miało ono problem w dorosłym życiu.

O pionierskim mieście i integracyjnym placu zabaw

Pionierskim miastem, w którym powstał integracyjny plac zabaw jest Białystok. To tam, w 2013 roku, przy białostockim przedszkolu nr 41 powstał pierwszy plac zabaw dla każdego. Akcję oraz budowę zainicjowali pracownicy placówki, którym bardzo zależało na tym, aby zarówno dzieci niepełnosprawne, jak i te zdrowe mogły się ze sobą bawić. Zbudowanie takiego placu zabaw było niełatwym zadaniem i trwało kilka miesięcy. Pracownicy przedszkola mieli problem ze znalezieniem firmy, która by zbudowała im owy plac. Na szczęście, na obecną chwilę nie ma już z tym żadnego problemu. Jest wielu producentów placów zabaw, którzy podejmą się takiego zadania. Jeżeli zaś chodzi o cenę, to integracyjny plac zabaw kosztował w Białymstoku około 300 tys. zł. Jest to bardzo kosztowna inicjatywa, dlatego dobrze jest złożyć wniosek do budżetu obywatelskiego. Jest to dobra alternatywa, jeżeli zależymy nam na tym, aby taki plac powstał na naszym osiedlu.

Dodaj komentarz