Budżet obywatelski – decyzje, które podejmujesz Ty

Jeśli chcemy, by nasze lokalne środowisko wyglądało lepiej, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Kto lepiej od mieszkańców danego miasta wie, jakie zmiany trzeba w nim wprowadzić? Politycy często oderwani są od rzeczywistości i nie podejmują w pełni racjonalnych decyzji. Właśnie dlatego powstał budżet obywatelski – wyjątkowa okazja, by móc zadecydować o losie wydawanych przez lokalną radę pieniędzy.

W jaki sposób można wziąć udział w budżecie obywatelskim?

Wziąć udział w budżecie można w dwojaki sposób. Po pierwsze, stwarzając swój własny wniosek. Nie jest to wcale trudnym zadaniem, ponieważ dostępne są grupy doradców, które pomagają załatwić go od sprawy formalnej. Wystarczy mieć konkretny pomysł i wyjść z nim do ludzi – zachęcając do głosowania właśnie na niego. Drugim sposobem jest samo głosowanie. Na szczęście budżet obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem i ludzie coraz częściej decydują się, by zagłosować na jedną z propozycji. W ten sposób powstają niezwykle projekty działające na korzyść mieszkańców regionu.

Masz wpływ na to, co się dzieje w Twoim mieście

Myśląc o budżecie obywatelskim, warto pomyśleć, że wydawane przy jego realizacji pieniądze tak naprawdę należą właśnie do obywateli. Każdego roku wydaje się miliardy złotych, dzięki ciężkiej pracy Polaków. Wydają je osoby wybrane demokratycznie – jednak nierzadko obywatele nie są zadowoleni z ich działań. Dlatego takie pomysły obywatelskie mają szczególne znaczenie, mogą nieco poprawić wizerunek polityki. Polityka kojarzy się często z biernością. Jedna osoba nie ma na nic wpływu, a sytuacja na scenie politycznej bywa przygnębiająca. A jednak jedna osoba ma znaczenie – jeśli na przykład złoży wniosek projektu i odważnie będzie walczyć o jego realizację. Na tle innych państw Polacy wciąż wiele muszą się nauczyć o byciu społeczeństwem obywatelskim – jednak wydaje się, że idziemy w dobrą stronę, ponieważ chcemy mieć wpływ. Warto angażować się na poziomie działań samorządowych, ponieważ daje to niezwykłe efekty i możliwości. Powstają nowe chodniki, boiska, place zabaw. Ludzie nareszcie mogą sami decydować, dlatego też budżet obywatelski jest tak dobrą inicjatywą.

Dodaj komentarz