3 powody, dla których warto inwestować w bezpieczne place zabaw w przedszkolu

Czemu obok każdego przedszkola powinien być plac zabaw? Z czego to wynika? Jeśli chcesz znaleźć odpowiedzi na te nurtujące pytania, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zobacz, jakie są 3 powody, dla których warto inwestować w bezpieczne place zabaw w przedszkolu.

Zaraź dziecko aktywnością fizyczną od najmłodszych lat

Bezpieczne place zabaw przede wszystkim wpływają na prawidłowy rozwój dziecka pod kątem koordynacji ruchowej. Dobrze wyposażony plac zabaw posiada urządzenia, które pomagają się maluchom uczyć nowych rzeczy. Weźmy na przykład taką zwykłą huśtawkę pod uwagę. Z pozoru zwyczajna czynność, jaką jest huśtanie się, tak naprawdę rozwija u naszej pociechy umiejętność balansowania własnym ciałem. Równowagę ćwiczy również dziecko na wszelkich torach przeszkód. Nawet piaskownica pomaga mu się rozwijać. W ten sposób uczy się ono precyzji. Najważniejsze jednak w tych miejscach jest to, że są one na świeżym powietrzu. Organizm malucha nie tylko się dotlenia, ale przede wszystkim podczas tych harców uczy się, że aktywność fizyczna jest fajna i warto biegać i ćwiczyć. To z kolei przekłada się na jego późniejsze życie. Badania pokazują, że dzieci, które, jako maluchy odwiedzały wraz z rodzicami place zabaw, chętniej w dorosłym życiu uprawiają sporty. To skutkuje nie tylko szczupłą sylwetką, ale także dobrym zdrowiem.

Nauka nawiązywania kontaktów międzyludzkich

Jednak place zabaw to nie tylko urządzenia, które pomagają rozwijać funkcje motoryczne. Jest to także taki mały uniwersytet socjalny. To właśnie bezpieczne place zabaw odpowiadają za to naukę relacji międzyludzkich i nawiązywaniu pierwszych kontaktów. Zabawa z innymi dziećmi uczy nasze pociechy nie tylko jak reagować w danych sytuacjach, zwłaszcza tych nieprzyjemnych, ale także rozwija w nich następujące cechy: cierpliwość, umiejętność dzielenia się z innymi. Zabawa pokazuje też, które dziecko ma skłonności do bycia liderem, a które woli się podporządkować innym.

Miejsce pełne tajemnic

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym powodem, dla którego warto postawić na plac zabaw w przedszkolu jest rozwój wyobraźni. Przestrzeń oraz urządzenia, jakie znajdują się w tych miejscach, są dla dziecka inspiracją i stwarzają mu okazje, aby popuścić wodze fantazji. Coraz częściej powstają również tematyczne place zabaw, dzięki którym dziecko może wyruszyć w podróż kosmiczną albo wyruszyć do dżungli pełnej zwierząt.

Dodaj komentarz